Skip to content

31 Dover Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Apr 16, 1987

Property Information

Block2621
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
40%
Improvement Value:$125,700
60%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+6.7%
2024$6,883+1.2%
2023$6,800+4.1%
2022$6,529+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2389, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1958