Skip to content

890 Ydv-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block2607
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page300

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
39%
Improvement Value:$135,300
61%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+6.9%
2024$7,083+1.3%
2023$6,994+4.3%
2022$6,705+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951