Skip to content

39 Coleridge Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Aug 24, 1994

Property Information

Block2620
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
38%
Improvement Value:$132,400
62%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+6.7%
2024$7,095+1.2%
2023$7,009+4.1%
2022$6,730+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2849, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1961