Skip to content

28 Beaumont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block2620
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
42%
Improvement Value:$113,500
58%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,882+6.7%
2024$6,451+1.2%
2023$6,373+4.1%
2022$6,119+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft956DeedBook 6378, Page 851Recorded8/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$256,900
DeedBook 5847, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$166,500
DeedBook 4199, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2996, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1961