Skip to content

8 Dailey DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block2629
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,100
30%
Improvement Value:$181,200
70%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,173+6.7%
2024$8,598+1.2%
2023$8,494+4.1%
2022$8,155+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,792DeedBook 6609, Page 451Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 6306, Page 1188Recorded11/9/2017

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5578, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2574, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1955