Skip to content

15 Bonnie Rae DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2630
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$155,900
67%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+6.7%
2024$7,726+1.2%
2023$7,632+4.1%
2022$7,328+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6244, Page 77Recorded3/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 6153, Page 1912

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5985, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1955