Skip to content

16 Bonnie Rae Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block2631
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$144,700
65%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+6.7%
2024$7,366+1.2%
2023$7,276+4.1%
2022$6,987+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6322, Page 234Recorded4/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5880, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$262,900
DeedBook 4607, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3821, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1955