Skip to content

28 Bonnie Rae DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block2631
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
36%
Improvement Value:$141,200
64%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.7%
2024$7,247+1.2%
2023$7,159+4.1%
2022$6,874+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6050, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1955