Skip to content

71 Falmouth RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block2638
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$119,800
59%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+6.7%
2024$6,665+1.2%
2023$6,585+4.1%
2022$6,322+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955