Skip to content

17 Dover Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block2621
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
45%
Improvement Value:$100,900
55%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+6.7%
2024$6,061+1.2%
2023$5,988+4.1%
2022$5,749+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4930, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4484, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1960