Skip to content

4290 Broad St

Trenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block2642
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
44%
Improvement Value:$96,000
56%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+6.7%
2024$5,698+1.2%
2023$5,629+4.1%
2022$5,404+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2750, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1940