Skip to content

26 Bruno CrescentTrenton, NJ 08620

Built 1961
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 1996

Property Information

Block2643
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
37%
Improvement Value:$147,600
63%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$5,284+12.0%
2009$4,717+3.8%
2008$4,544+2.4%
2007$4,438+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961