Skip to content

8 Bruno CrescentTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Feb 20, 2003

Property Information

Block2643
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
33%
Improvement Value:$174,000
67%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,208+6.7%
2024$8,631+1.2%
2023$8,526+4.1%
2022$8,187+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$231,500
DeedBook 4469, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1961