Skip to content

31 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block2643
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
34%
Improvement Value:$163,800
66%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+6.7%
2024$8,208+1.2%
2023$8,109+13.7%
2022$7,131+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,353DeedBook 6422, Page 120Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 6191, Page 1193Recorded4/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$164,500
DeedBook 3997, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1965