Skip to content

55 Argonne Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1963

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block2642
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
33%
Improvement Value:$174,800
67%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+6.7%
2024$8,614+12.0%
2023$7,694+4.1%
2022$7,388+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,560DeedBook 6423, Page 1995Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$314,900

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6361, Page 237Recorded3/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963