Skip to content

7 Dan Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block2646
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$175,300
67%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+6.7%
2024$8,585+1.2%
2023$8,481+4.1%
2022$8,143+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961