Skip to content

195 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block2673
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
35%
Improvement Value:$156,400
65%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+6.7%
2024$8,003+1.2%
2023$7,906+4.1%
2022$7,591+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2912, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1965