Skip to content

27 Edgemont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block2648
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
38%
Improvement Value:$138,600
62%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+6.7%
2024$7,372+1.2%
2023$7,283+4.1%
2022$6,993+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
Sq Ft1,355DeedBook 6407, Page 261Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 6334, Page 1380Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 6230, Page 352Recorded10/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965