Skip to content

1230 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block2163
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,147
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,400
12%
Improvement Value:$1,890,900
88%
Total Assessment$2,157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,023+6.7%
2024$71,256+3.5%
2023$68,830-3.3%
2022$71,150+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 3313, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1975