Skip to content

40 Ydv-Ham Sq RdTrenton, NJ 08620

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block2669
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
21%
Improvement Value:$235,900
79%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+36.7%
2024$7,696+1.2%
2023$7,603-0.3%
2022$7,626+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6238, Page 1786Recorded1/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$146,500
DeedBook 2495, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1920