Skip to content

590 Ydv-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block2672
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
28%
Improvement Value:$213,700
72%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+6.7%
2024$9,783+1.2%
2023$9,665+4.1%
2022$9,280+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 3783, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2182, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1981