Skip to content

23 Joni AveTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2021

Property Information

Block2169
Lot558
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
28%
Improvement Value:$224,500
72%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,051+6.7%
2024$10,358+1.2%
2023$10,233+6.5%
2022$9,606+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 2602, Page 456

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 2306, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1985