Skip to content

22 Apollo Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block2673
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
34%
Improvement Value:$166,200
66%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+6.7%
2024$8,317+3.4%
2023$8,047+4.1%
2022$7,726+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,782DeedBook 6416, Page 1967Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6178, Page 1586Recorded9/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1968