Skip to content

185 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Apr 30, 1998

Property Information

Block2673
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
37%
Improvement Value:$148,800
63%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+6.7%
2024$7,858+1.2%
2023$7,763+4.1%
2022$7,453+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3372, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1965