Skip to content

183 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1966

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block2673
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
35%
Improvement Value:$166,500
65%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,993+6.7%
2024$8,429+1.2%
2023$8,327+4.1%
2022$7,995+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,823DeedBook 6453, Page 1224Recorded8/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$171,280
DeedBook 3724, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1966