Skip to content

163 Carlisle Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block2712
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,409
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
33%
Improvement Value:$159,000
67%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+6.7%
2024$7,838+1.2%
2023$7,743-0.3%
2022$7,767+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,900
DeedBook 3541, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2716, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2436, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1980