Skip to content

108 Hauser AveTrenton, NJ 08620

Built 1979

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Jan 26, 2015

Property Information

Block2680
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
30%
Improvement Value:$141,000
70%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617-0.3%
2022$6,638+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 6214, Page 1223Recorded3/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 2126, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1979