Skip to content

217 Lenox AveTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block2681
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
32%
Improvement Value:$130,300
68%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+6.7%
2024$6,329+1.2%
2023$6,252-0.3%
2022$6,271+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965