Skip to content

118 Lenox Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block2682
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
18%
Improvement Value:$297,200
82%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,753+6.7%
2024$11,954+4.0%
2023$11,499-0.3%
2022$11,534+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,668DeedBook 6578, Page 469Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,668DeedBook 6409, Page 391Recorded7/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1992