Skip to content

277 Clarendon AveTrenton, NJ 08620

Built 1946

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block2696
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
39%
Improvement Value:$95,200
61%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+6.7%
2024$5,166+1.2%
2023$5,103-0.3%
2022$5,119+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 6179, Page 1367Recorded10/1/2013

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 4022, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2907, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1946