Skip to content

242 Clarendon AveTrenton, NJ 08620

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 28, 2006

Property Information

Block2696
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
33%
Improvement Value:$149,000
67%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+6.7%
2024$7,300+1.2%
2023$7,211-0.3%
2022$7,233+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5409, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1900