Skip to content

229 Clarendon AveTrenton, NJ 08620

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block2696
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1S M G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
35%
Improvement Value:$134,700
65%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,270+6.7%
2024$6,814+1.2%
2023$6,732-0.3%
2022$6,752+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6400, Page 695

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,650DeedBook 6400, Page 695Recorded3/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 6002, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 4750, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4130, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 2105, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1910