Skip to content

281 Clarendon AveTrenton, NJ 08620

Built 1946

Last Sale Date
Nov 19, 1997

Property Information

Block2696
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
36%
Improvement Value:$107,600
64%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+6.7%
2024$5,575+1.2%
2023$5,508-0.3%
2022$5,525+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946