Skip to content

339 Springdale AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block2701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
35%
Improvement Value:$137,500
65%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+6.7%
2024$7,012+1.2%
2023$6,927-0.3%
2022$6,949+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 6238, Page 262Recorded1/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952