Skip to content

345 Springdale AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block2701
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
35%
Improvement Value:$137,400
65%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+6.7%
2024$7,009+1.2%
2023$6,924-0.3%
2022$6,945+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952