Skip to content

146 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Oct 30, 1987

Property Information

Block2701
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
38%
Improvement Value:$126,400
62%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+6.7%
2024$6,761+1.2%
2023$6,679-0.3%
2022$6,700+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 2419, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1970