Skip to content

2 John CtTrenton, NJ 08620

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block2712
Lot104
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$138,900
63%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+6.7%
2024$7,230+1.2%
2023$7,143-0.3%
2022$7,165+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,310DeedBook 6582, Page 43Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$276,450

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6349, Page 931Recorded11/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6091, Page 619

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 2177, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1980