Skip to content

40 Doe DriveTrenton, NJ 08620

Built 1992

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block2712
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
24%
Improvement Value:$293,100
76%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,546+6.7%
2024$12,697+1.2%
2023$12,543-0.3%
2022$12,581+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,302DeedBook 6574, Page 533Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4754, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 2430, Page 649