Skip to content

2 Twig LaTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Price
$31,600
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block2712
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
38%
Improvement Value:$135,300
62%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+6.7%
2024$7,201+1.2%
2023$7,113-0.3%
2022$7,135+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$31,600
DeedBook 5860, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 4218, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1970