Skip to content

55 O'Rourke DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1973

Last Sale Price
$383,800
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block2714
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage4.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
30%
Improvement Value:$250,300
70%
Total Assessment$359,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+6.7%
2024$11,878+1.2%
2023$11,734-0.3%
2022$11,770+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$383,800
Sq Ft2,472DeedBook 6426, Page 1728Recorded1/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1973