Skip to content

40 O'Rourke DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1967

Last Sale Price
$648,900
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block2714
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,208
Acreage3.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
26%
Improvement Value:$329,300
74%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,590+6.7%
2024$14,612+1.2%
2023$14,436-0.3%
2022$14,480+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$648,900
DeedBook 5064, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 2364, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1967