Skip to content

70 Uncle Petes RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1991
Other Exempt

Last Sale Price
$386,250
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block2714
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage4.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
30%
Improvement Value:$257,400
70%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,894+6.7%
2024$12,086+1.2%
2023$11,939-0.3%
2022$11,976+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$386,250

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 6295, Page 486Recorded8/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 4870, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 2193, Page 650