Skip to content

48 Uncle Petes RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1965
Farm (Regular)

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block2714
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage7.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
43%
Improvement Value:$165,200
57%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+6.7%
2024$9,572+1.2%
2023$9,456-0.3%
2022$9,485+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 4501, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1965