Skip to content

14 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$142,870
Last Sale Date
Nov 7, 1994

Property Information

Block2716
Lot152
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
28%
Improvement Value:$203,700
72%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955+6.7%
2024$9,331+1.2%
2023$9,218-0.3%
2022$9,246+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$142,870
DeedBook 2876, Page 263