Skip to content

74 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$167,895
Last Sale Date
Sep 9, 1996

Property Information

Block2716
Lot186
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3381

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
29%
Improvement Value:$205,600
71%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+6.7%
2024$9,532+1.2%
2023$9,417-0.3%
2022$9,446+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$167,895
DeedBook 3116, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1995