Skip to content

41 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block2717
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$135,600
66%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+6.7%
2024$6,791+1.2%
2023$6,709+12.6%
2022$5,957+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,041DeedBook 6375, Page 1552Recorded7/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2980, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1955