Skip to content

31 Richbell RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block2718
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage744
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
41%
Improvement Value:$101,000
59%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+6.7%
2024$5,671+1.2%
2023$5,603-0.3%
2022$5,620+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6196, Page 874Recorded7/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955