Skip to content

10 Ravine DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block2718
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
33%
Improvement Value:$142,800
67%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+6.7%
2024$7,039+1.2%
2023$6,953-0.3%
2022$6,975+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$14,377
DeedBook 2119, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1955