Skip to content

12 Ravine DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block2718
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
29%
Improvement Value:$174,800
71%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+6.7%
2024$8,132+1.2%
2023$8,034-0.3%
2022$8,058+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 6302, Page 1347Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 6255, Page 86Recorded7/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$91,900
DeedBook 2349, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1955