Skip to content

7 Krueger La

Trenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block2720
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
38%
Improvement Value:$114,400
62%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+6.7%
2024$6,137+1.2%
2023$6,063-0.3%
2022$6,081+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,021DeedBook 6378, Page 1790Recorded8/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952